Laboratorní práce z biologie pro učitele

Jednodenní kurz pod záštitou Biologické olympiády plánovaný na pondělí 3. 2. 2025 (POZOR změna datumu oproti newsletteru KUDBi) bude obsahovat jednu plenární přednášku a 2 bloky laboratorních praktik pro 24 učitelů biologie a přírodopisu. Vzhledem k pokročilejším metodám je kurz vhodný především pro inspiraci do výuky středoškolských učitelů, ale otevřený je i učitelům základních škol. Kurz proběhne v budově Přírodovědecké fakulty, Viničná 7, Praha 2.


Pondělí 3. 2. 2025

Kurz začne v učebně B4 (1. patro vpravo) v 9.00 hodin ráno. Nejprve proběhne registrace následovaná plenární přednáškou (9:15-10:45) na téma Věda bez bariér. Následovat budou praktika vedená Ondřejem Vaňkem a Matějem Ešpandrem v časech 11.00 - 12.30 a 13.30 - 15.00. V obou časech pro praktika poběží dvě praktika paralelně. Účastníci budou kvůli praktikám rozděleni na dvě poloviny.


Dvě praktika (tj. 1x dopoledne a 1x odpoledne) povede Matěj Ešpandr, který se zaměří na mikroskopování planktonu.

Druhá dvě praktika povede Ondřej Vaněk a zaměří se na praktikum amatérské entomologie.


Popis praktika slovy lektorů O. Vaňka a M. Ešpandra:

Poznání společenstev organismů v našem okolí je základním pilířem ekologických věd a jejich studium v prostoru i čase nám umožňuje například pochopit, jaké přírodní podmínky ovlivňují jejich druhové složení nebo kterak se jejich struktura proměnila poslední roky či dekády. K vyvozování takových souvislostí je zapotřebí sběru velkého množství faunistických či floristických dat a dílčích prací popisujících stav okolní bioty je nedostatek. K tomuto vědeckému úsilí je možné připojit se skrze projekty občanské vědy ("citizen science") sdružující studenty a amatérské nadšence se snahou rozšířit si obzory a napomoci ekologickému výzkumu. V tomto workshopu si v plenární přednášce a navazujícím entomologickém a mikroskopovacím praktiku si představíme metody pro tvorbu entomologické sbírky, mikroskopie vodních mikroorganismů, sběru a zpracování vzorků v terénu, procesu determinace a publikování výsledků v nálezových databázích. Z kurzu si zúčastnění kromě trvalých preparátů a námětů do výuky odnesou i návrhy pro samostatnou studentskou práci, která může být alternativou pro tradiční tvorbu rostlinných herbářů.


Termín: pondělí 3. 2. 2025 

Cena: 1000 Kč (lze platit ze šablon)

Přihlášení: https://forms.gle/PPBEgXBtCziqYo6v5  

Certifikát: Každý účastník jednodenního kurzu získá certifikát o absolvování kurzu v délce 8 vyučovacích hodin.

Poslední možnost přihlášení: pátek 17. 1. 2025 


Pokud byste potřebovali více informací, napište na tereza.matejkova@natur.cuni.cz

Kurz probíhá v úzké spolupráci s komunitou Biologické olympiády.