Laboratorní práce z biologie pro učitele

Jednodenní kurz pod záštitou Biologické olympiády plánovaný na pondělí 23. 9. 2024 a následně na 30. 9. 2024 bude obsahovat jednu plenární přednášku a 2 bloky laboratorních praktik pro 24 učitelů biologie a přírodopisu. Vzhledem k pokročilejším metodám je kurz vhodný především pro inspiraci do výuky středoškolských učitelů, ale otevřený je i učitelům základních škol. Kurz proběhne v budově Přírodovědecké fakulty, Viničná 7, Praha 2.


Pondělí 23. 9. 2024

Kurz začne v učebně B4 (1. patro vpravo) v 9.00 hodin ráno. Nejprve proběhne registrace následovaná plenární přednáškou (9:15-10:45) vedenou Radkem Vítkem na téma fotosyntéza. Následovat budou praktika vedená Janem Mourkem a Radkem Vítkem v časech 11.00 - 12.30 a 13.30 - 15.00. V obou časech pro praktika poběží dvě praktika paralelně. Účastníci budou kvůli praktikám rozděleni na dvě poloviny.


Dvě praktika (tj. 1x dopoledne a 1x odpoledne) povede Jan Mourek, který se zaměří na práci s fluorescenčním mikroskopem, který je na Katedře učitelství a didaktiky biologie možné také zapůjčit pro výuku na vaší škole. 

Druhá dvě praktika povede Radek Vítek a zaměří se na experimentální výuku fotosyntézy.


Popis části věnované fotosyntéze slovy lektora R. Vítka:

V experimentech si propojime rostlinnou anatomii, fyziologii a částečně i ekologii. Ukážeme si několik pokusů, které jsou jednoduché na provedení a nenáročné na materiál. Bude se jednat o pozorování fotosyntézy v přímém přenosu s možností měření dat a tvorby grafů. Dále si ukážeme, jak je možné provedené experimenty rozšířit či využít jiné alternativy.


Pondělí 30. 9. 2024

Kurz začne v učebně B4 (1. patro vpravo) v 9.00 hodin ráno. Nejprve proběhne registrace následovaná plenární přednáškou (9:15-10:45) vedenou Jakubem Hradečným na téma žahavci. Následovat budou praktika vedená Janem Mourkem a Jakubem Hradečným v časech 11.00 - 12.30 a 13.30 - 15.00. V obou časech pro praktika poběží dvě praktika paralelně. Účastníci budou kvůli praktikám rozděleni na dvě poloviny.


Dvě praktika (tj. 1x dopoledne a 1x odpoledne) povede Jan Mourek, který se zaměří na práci s fluorescenčním mikroskopem, který je na Katedře učitelství a didaktiky biologie možné také zapůjčit pro výuku na vaší škole. 

Druhá dvě praktika povede Jakub Hradečný a zaměří se na mikroskopování nezmarů. Učitelé si budou moci po kurzu nezmary i odnést. 


Popis části věnované žahavcům slovy lektora J. Hradečného:

V rámci programu si nejprve povíme teoretické základy biologie, systematiky a ekologie žahavců, včetně aktuálních témat jako je bělení korálů či tropikalizace Středozemního moře. V experimentální části poté budeme pracovat s nezmary. Ukážeme si jejich tělesnou stavbu, vyzkoušíme si, jakým způsobem reagují na podněty, a také se podíváme zblízka na obávané žahavé buňky - knidocyty.


Termín: pondělí 23. 9. 2024 nebo pondělí 30. 9. 2024 

Cena: zdarma - placeno Fondem F

Přihlášení: https://forms.gle/u6qaEhuFtKjFjUUE8  

Certifikát: Každý účastník jednodenního kurzu získá certifikát o absolvování kurzu v délce 8 vyučovacích hodin.

Poslední možnost přihlášení: neděle 15. 9. 2024 


Pokud byste potřebovali více informací, napište na tereza.matejkova@natur.cuni.cz

Kurz probíhá v úzké spolupráci s komunitou Biologické olympiády.