Aktuální kurzy (2024)

Zimní Gulliverova cesta do země Liliputů – bezobratlí pražských parků, zahrad a lesů 

14. 2. 2024

Kapacita kurzu je naplněna, zájemcům, na které se nedostalo, se omlouváme.


Lektoři: RNDr. Jan Mourek, Ph.D. a Mgr. Dagmar Říhová, Ph.D.

Náplň kurzu: Cílem tohoto kurzu je ukázat, že zajímavou školní exkurzi se zaměřením na bezobratlé živočichy je možné uspořádat i na podzim nebo v zimě. Spousta zajímavých druhů bezobratlých je totiž aktivní i v tuto dobu. Další můžeme vystopovat pomocí jejich požerků, kokonů, zámotků, hálek či různých dalších pobytových stop. Při troše trpělivosti je najdeme ve štěrbinách kůry stromů, pod kameny, tlejícím dřevem nebo v lesní hrabance. V první části exkurze si v exteriérech Botanické zahrady vyzkoušíme různé typy živolovných pastí. Potom se přesuneme do lesa v Malé Chuchli, kde bude naše pátrání po bezobratlých a jejich pobytových stopách pokračovat. Zaměříme se i na činnost bezobratlých živočichů tvorbě humusové vrstvy lesní půdy a vyzkoušíme si prosévání lesní hrabanky. Pokud nám to počasí dovolí, zalovíme i v místním prameni a pokusíme se nalézt ploštěnky horské (Crenobia alpina).

Přihláška:   https://forms.gle/wm7PQCFCFq7iTutZ6


Sraz: Ve středu 14. 2. 2024 v 9:00 h před hlavním vstupem do skleníků v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK, ulice Na Slupi (tramvají 18 a 24 do zastávky Botanická zahrada nebo metrem trasy B do stanice Karlovo náměstí).

Očekávaný konec: Cca 15:00 na autobusové zastávce Malá Chuchle (přímé spojení na metro B Smíchovské nádraží).

Vybavení: Teplé terénní oblečení a obuv podle počasí, zápisník, psací potřeby, krabička na sběry, termoska s teplým čajem a svačina. Doporučujeme také lupu a fotoaparát. Prosím, počítejte s tím, že Vám do batůžku přidáme nějaké drobné lovicí a sběrací pomůcky.

Kurz je akreditován u MŠMT ČR v systému DVPP, v rozsahu 8 vyučovacích hodin. Účastníci obdrží osvědčení o absolvování.